Subscribe

YORUM: OTOSTOPÇUNUN GALAKSİ REHBERİ | DOUGLAS ADAMS | ALFA KİTAP

6/17/2017, BY Tuğba Atıcı Coşar -
Beynimi sulandıran bir kitap bitirdim resmen. Çok fazla bilim kurgu okumuş değilim ama yine de bu kitap cidden devrelerimi yakacak türdendi. Söyleyeceklerimi pek toparlayamıyorum aslında ne desem sanki saçmalayacakmışım gibi hissediyorum.
Yazarın çok garip bir dünyası ve anlatımı var. Kitaba başladım, ilerledim, ilerledim ve dedim ki; yok be bunu kesin anlamayacağım.
Çok ince bir çizgi üzerinde yürüyormuşum gibi hissettirdi. Sanki ya çok zekiyim ya da geri zekalıyım arası bir şeymişim gibi gidip geldim. Bunları söylerken bile gülüyorum çünkü kitabın acayip bir mizah anlayışı var.
“A noktasında ne var ki bunca insan B noktasından oraya gitmek için can atıyor ve B noktasında ne var ki bunca insan A noktasından oraya gitmek için can atıyor. Çoğu kez insanların hangi lanet olası yerde olmak istediklerine kesin bir karar verip bu duruma bir son vermelerini dilerdi.”
Arthur Dent karakterine bayıldım. Sanırım okuduğum en orijinal adam kendisi. Cümleleri o kadar enteresan ki mantıklı değil diye düşünürken beni kendine inandırdı. Adapte olmakta zorlandım evet ama bunu yazımla alakası yoktu. Tamamen bambaşka ve farklı bir dünyanın içine sokuyor bizi yazar. Bunu kafamda kurup oturtmak zorunda hissettiğimden biraz zorlandım. Ama sonrasında öyle bir hızla akıp gidiyor ki ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz.
Kısaca çok tuhaf bir kitaptı. Kafamda deli sorular oluşturdu. Algılamak için bazen durup durup yeniden okuduğum yerler oldu. Ama bir yandan da çok merakla ve severek okudum. İşte böyle dengesiz ruh haline sokuyor sizi.
Arthur favorim evet ama bir de Marvin var ki kendisi robot olur. Onu da çok seveceksiniz.
Devamlarını hevesle bekliyorum. Bambaşka bir dünyanın içine girmek istiyorsanız kesinlikle okumalısınız.
“Ne aradığımı bilmiyorum.”
“Neden?”
“Çünkü… çünkü… ne aradığımı bilirsem onu arayamam.”

1 yorum:

  1. İlginç bir kitap. ilk fırsatta diyemem ama listeme dahil edeceğim bir kitap. :)

    YanıtlaSil